› V extrémních povětrnostních podmínkách oslavili mistři světa WRC2 Andreas Mikkelsen se spolujezdcem Torsteinem Eriksenem1 (Škoda Fabia RS Rally2) čtvrté vítězství v sezóně.
› Kajetan Kajetanowicz (Škoda Fabia RS Rally2), který na asfaltových rychlostních zkouškách v okolí Nagoje skončil třetí ve WRC2, se stal mistrem světa kategorie WRC2 Challenger1.
› Posádky Škoda obsadily v závěrečném kole FIA Mistrovství světa v rally prvních pět míst v kategorii WRC2.

Škoda Fabia RS Rally2

Mistři světa kategorie WRC2 Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen1 (Škoda Fabia RS Rally2) zakončili letošní sezónu vítězstvím na Japonské rally v této kategorii. Druhé místo v kategorii WRC2 Challenger stačí Kajetanu Kajetanowiczovi (Škoda Fabia RS Rally2) k zisku titulu v tomto hodnocení. V kategorii WRC2 opět hostoval bývalý jezdec F1 Heikki Kovalainen, který jel rovněž s vozem Škoda.

Přívalový déšť, sluneční svit, a dokonce i trochu sněhu – Japonská rally nabídla vše. Třináctý a závěrečný podnik FIA Mistrovství světa v rally (WRC) 2023 připravil pro soutěžící ty nejnepříznivější povětrnostní podmínky. Ve startovním poli kategorie WRC2 zvládli výzvy nejlépe Andreas Mikkelsen se spolujezdcem Torsteinem Eriksenem. Posádka vozu Škoda Fabia RS Rally2 zvítězila v kategorii WRC2 s více než minutovým náskokem a současně dosáhla na 14 z 21 skutečně odjetých rychlostních zkoušek nejrychlejšího času kategorie WRC2. Po mokré první etapě se Norové jedoucí za tým Toksport WRT dokonce umístili na čtvrtém místě celkově. „Byl to opravdu náročný víkend. Myslím, že naše zkušenosti byly klíčové,“ řekl Andreas Mikkelsen. On a Eriksen si zajistili tituly jezdce a spolujezdce kategorie WRC2 již před třemi týdny na Středoevropské rally.

Když se zdálo, že dvojice Mikkelsen/Eriksen snadno ovládne kategorii WRC2, soustředila se pozornost na souboj o titul v kategorii WRC2 Challenger. Kajetan Kajetanowicz i Nikolay Gryazin měli šanci předstihnout do té doby vedoucího Samiho Pajariho. Jelikož ale Fin již získal body v sedmi minulých soutěžích, což je maximum povolené předpisy, do Japonska necestoval.

Gryazin se spolujezdcem Konstantinem Aleksandrovem, kteří jeli s vozem Škoda Fabia RS Rally2 provozovaným společností Toksport, byli nakonec v této subkategorii nejrychlejší a současně byli druzí v kategorii WRC2. Třetí místo v kategorii WRC2 však stačilo Kajetanu Kajetanowiczovi, jako obvykle navigovanému Maciejem Szczepaniakem, s vozem Škoda Fabia RS Rally2 týmu ORLEN Rally Team k tomu, aby se poprvé stal mistrem světa kategorie WRC2 Challenger. Tato kategorie byla zavedena na začátku roku 2023 pro jezdce registrované ve WRC2, kteří dosud s vozem Rally2 nezískali na úrovni WRC titul mistra světa. „Můžeme říct, že jsme mistři – je to úžasný pocit,“ komentoval Kajetanowicz, trojnásobný FIA mistr Evropy v rally a čtyřnásobný mistr Polska.

Gryazin a Kajetanowicz se díky výsledkům na Japonské rally posunuli na čtvrté, resp. páté místo v konečném pořadí jezdců kategorie WRC2. Jezdci značky Škoda obsadili čtyři z prvních pěti míst v celkovém pořadí hlavní doplňkové kategorie mistrovství světa. Mistrovský titul v kategorii WRC Masters získal Alexander Villanueva (Škoda Fabia RS Rally2) ze Španělska, zatímco zákaznický tým Škoda Motorsport Toksport WRT 3 se stal pro rok 2023 mistrem světa2 mezi týmy kategorie WRC2.

Čtvrtým, resp. pátým místem v kategorii WRC2 na Japonské rally se domácí dvojice Osamu Fukunaga/Misako Saida (Three Five Motorsport) a Daniel Chwist/Kamil Heller z Polska (Eurosol Racing Team Hungary) postarali o to, že posádky Škoda obsadily na závěrečné rally sezóny prvních pět míst v kategorii WRC2.

Stejně jako v loňském roce se v kategorii WRC2 opět objevil bývalý jezdec formule 1 Heikki Kovalainen. Fin s místní spolujezdkyní Sae Kitagawou nedávno podruhé zvítězili v mistrovství Japonska, když jeli za tým Aicello, který je zákazníkem Škoda Motorsport. Do svého odstoupení během druhé etapy Japonské rally dosáhli až na třetí místo kategorie WRC2.

Týmy kategorie WRC2 nyní míří do krátké zimní přestávky. Sezóna 2024 FIA Mistrovství světa v rally začíná 25. ledna na Rallye Monte-Carlo.

1 Výsledky musí ještě potvrdit FIA.

Číslo rally: 22,8
Na 22,9 km dlouhé rychlostní zkoušce č. 18 porazila posádka Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (Škoda Fabia RS Rally2) nejbližšího konkurenta kategorie WRC2 o 22,8 sekundy. Jinými slovy: Norové byli téměř přesně o jednu sekundu na kilometr rychlejší než všichni ostatní.

Japonská rally, 16–19. listopadu 2023, výsledky kategorie WRC2