› Gus Greensmith se spolujezdcem Jonasem Anderssonem (Škoda Fabia RS Rally2) zahájili svoji letošní účast v kategorii WRC2 vítězstvím ve třetí a jediné africké rally FIA Mistrovství světa
› Oliver Solberg, který s navigátorem Elliottem Edmondsonem jel s dalším vozem Škoda Fabia RS Rally2 týmu Toksport WRT, se díky druhému místu vyhoupl do čela celkového pořadí WRC2
› Posádka Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak (Škoda Fabia RS Rally2 týmu RaceSeven) se vrací domů jako třetí v kategorii WRC2, zvítězili v kategorii WRC2 Challenger

Škoda Fabia RS Rally2

Posádky s vozy Škoda Fabia RS Rally2 ovládly na Safari Rally v Keni (27.–31. března 2024), třetím kole FIA Mistrovství světa v rally 2024, kategorii WRC2. Gus Greensmith/Jonas Andersson (GB/S) vedli od startu až do cíle a nakonec porazili své kolegy z týmu Toksport WRT Olivera Solberga/Elliotta Edmondsona (S/GB) o více než minutu. Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak (PL/PL) z týmu RaceSeven si zajistili třetí místo a zároveň zvítězili v kategorii WRC2 Challenger.

Přesně 70 let stará Safari Rally v Keni, která se v současnosti jezdí v oblasti jezera Naivasha v údolí Rift Valley, je nejdelší a pravděpodobně nejtěžší rally letošní sezóny. Na 13 posádek přihlášených do kategorie WRC2 čekalo 377 kilometrů místy extrémně kamenitých a místy velmi písčitých šotolinových cest africkou stepí. Změna termínu z pozdního léta na velikonoční čas přidala na náročnosti: deště proměnily některé z rychlostních zkoušek v dlouhé a hluboké blátivé louže.

Od krátké úvodní Super Stage na předměstí hlavního města Nairobi převzaly iniciativu v kategorii WRC2 posádky německého týmu Toksport WRT. Zkušený Brit Gus Greensmith se švédským spolujezdcem Jonasem Anderssonem, kteří vynechali první dvě rally letošní sezóny, se se svým vozem Škoda Fabia RS Rally2 dostali do vedení sérií čtyř nejrychlejších časů kategorie WRC2. Zpočátku byli těsně následováni týmovými kolegy Oliverem Solbergem/Elliottem Edmondsonem. Mladá švédsko-britská dvojice však ztratila téměř čtyři minuty, když musela měnit kolo (SS3) a následně je postihl pomalý defekt (SS4). Greensmith, který trpěl příznaky chřipky, mohl přepnout do nouzového režimu. „Bylo to nejtěžší odpoledne, jaké jsem kdy v rally zažil,“ řekl 27letý Brit v pátečním cíli.

V té chvíli se posádka Solberg/Edmondson vyšplhala zpět na třetí pozici ve WRC2 za loňské vítěze této kategorie Kajetana Kajetanowicze/Macieje Szczepaniaka. Důležitější pro polskou posádku jedoucí s vozem Škoda Fabia RS Rally2 španělského týmu RaceSeven však bylo, že vedli v kategorii WRC2 Challenger. Jediný problém jim způsobil písek v systému vzduchového filtru motoru, jehož součástí byl i výhradně na Safari Rally používaný šnorchl.

Solberg zajel v kategorii WRC2 během sobotních šesti rychlostních zkoušek čtyři nejrychlejší časy a dostal se tak v této kategorii na druhé místo před Kajetanowicze. Neděle přinesla spolehlivou jízdu všech tří posádek, díky níž patřily všechny tři místa na stupních vítězů kategorie WRC2 vozům Škoda: Greensmith/Andersson na prvním místě, Solberg/Edmondson na druhém a Kajetanowicz/Szczepaniak na třetím. „Jsem opravdu, opravdu šťastný. Děkuji týmu, byl perfektní,“ komentoval Greensmith povedený start do honby za mistrovským titulem kategorie WRC2. Greensmith s Anderssonem dokonce v celkovém hodnocení skončili na pozoruhodném šestém místě.

Osmnáct bodů za druhé místo v kategorii WRC2 v Keni plus 25 bodů za vítězství na Švédské rally znamená, že Solberg po třech ze třinácti soutěží sezóny poskočil do celkového vedení ve své kategorii. „Dobrý start do letošní sezóny,“ shrnul své účinkování Solberg. Kajetan Kajetanowicz, který se Rallye Monte-Carlo a Švédské rally nezúčastnil, zahájil svoji obhajobu mistrovského titulu v kategorii WRC2 Challenger vítězstvím. Po Safari Rally v Keni drží tým Toksport WRT společné vedení v mistrovství světa týmů kategorie WRC2.

V první desítce kategorie WRC2 na Safari Rally v Keni dojely ještě další tři posádky spoléhající se na vozy Škoda: Daniel Chwist/Kamil Heller z Polska skončili šestí, místní Karan Patel/Tauseef Khan a Aakif Virani/Zahir Shah dojeli devátí, resp. desátí.

Po jediném africkém podniku letošní sezóny se soutěžící vracejí do Evropy na první letošní čistě asfaltový podnik – Chorvatská rally se koná od 18. do 21. dubna.

Číslo rally: 2
Pouze dvě posádky zajely v kategorii WRC2 nejrychlejší časy, obě jely s vozy Škoda Fabia RS Rally2. Oliver Solberg/Elliott Edmondson vyhráli jedenáct rychlostních zkoušek, celkoví vítězové kategorie WRC2 Gus Greensmith/Jonas Andersson se na špici časomíry objevili osmkrát.