Chcete zlepšit své řidičské schopnosti? Ve škole smyku se naučíte řešit krizové situace bezpečně a s klidem.

Co všechno vás čeká ve škole smyku

Škola smyku vám pomůže zlepšit vaše dovednosti za volantem a dodá vám zdravé sebevědomí. Přihlásit se můžete ať jste začátečník, zkušený řidič, nebo rovnou řidič z povolání

Výuka školy smyku probíhá v malých skupinách a obvykle se skládá z teoretické a praktické části. Během teorie si osvojíte základy, bez kterých se během samotné jízdy neobejdete. Nuda však v žádném případě nehrozí. Videosimulace s rozbory jízd, ukázky modelového chování řidičů a další zajímavosti zhltnete doslova jedním dechem.

Po nezbytné teorii vás bude čekat jízda ve vlastním voze na speciálně připravených plochách. Začnete většinou opatrně slalomem, pokračovat budete na mokrou vozovku a končit nejtěžšími smyky.

Zjistíte tak, jak se váš automobil chová za mokra, i co udělá dupnutí na brzdu a prudké stočení volantu. Vyzkoušíte si všechny typy smyků, které vás v běžném provozu už nepřekvapí, protože se je naučíte zvládat s chladnou hlavou.

Škola smyku Most

Za nejmodernějším cvičištěm se vypravte do Mostu. V areálu Autodromu Most vás čeká profesionální cvičiště vybudované přímo pro školu smyku. Pod vedením instruktora si vyzkoušíte, jak se v extrémních situacích bude chovat vaše auto, a také jakým způsobem budete vy sami reagovat.

Profesionální vybavení

Autodrom v Mostě nabízí příčné vodní bariéry, aquaplaningovou dráhu a nejrůznější typy povrchů. Dráhy disponují ostřikováním ploch i měřením rychlosti. Čtyři samostatné kluzné plochy zahrnují rovinu, zatáčku, kopec se 7% sklonem končící zatáčkou a kluznou plochu s úhybnou deskou.

Teorie jako nejlepší start

V úvodní teoretické části se seznámíte se základními pravidly techniky jízdy. Zopakujete si, jak vozidlo ve výjimečných chvílích reaguje a jak působí na vozidlo fyzikální síly. Zjistíte také vše o reakční a brzdné dráze. Naučíte se správně nastavit sedadlo, uvidíte, jak funguje airbag a poznáte rozdíly mezi základními typy pneumatik. 

Hodit se vám bude i informace, jak se chová automobil s ABS a vůz, který ho ve své výbavě nemá. Dalším důležitým bodem v teoretické části jsou různé typy smyků a způsoby, jak je zvládat.

Teoretická část kurzu bezpečné jízdy vás naučí, jaké jsou nejčastější příčiny dopravních nehod a jak jim předcházet. Dozvíte se, jaký vliv má na jízdu momentální fyzický a psychický stav řidiče. Nelze opomenout ani vliv počasí na řízení a zásady defenzivní jízdy. Po absolvování teoretické části školy smyku budete blíž ke zvládání smyku i dalších nástrah provozu.

Hurá na praktickou část

Na polygonu strávíte více než 4 hodiny pod dohledem zkušených instruktorů. Různé cvičné plochy vám ukážou všechny situace, které vás mohou na vozovce potkat. Smyk předních i zadních kol, smyk na rovině, smyk při jízdě z kopce, slalom, brzdění a vyhýbací manévry. Po celou dobu s vámi bude přes vysílačku komunikovat instruktor a pomáhat vám situace co nejlépe zvládat.

Za školou smyku do Brna

Máte Most z ruky? Přijeďte za školou smyku do Brna. Po absolvování teorie se pustíte do praktické jízdy na moderním polygonu se speciálními kluznými plochami simulujícími mokrou a namrzlou vozovku. Pro hladký průběh jízdy vám bude k dispozici instruktor. Díky jeho praktickým radám budete hned vědět, jak si s aktuální situací poradit.

Škola smyku Brno probíhá ve vlastním vozidle. Po domluvě si však můžete zapůjčit vůz přímo ve škole. Do kurzu bezpečné jízdy v Brně se můžete přihlásit za jakéhokoliv počasí a v kterýkoliv měsíc v roce.

Škola smyku s odpočtem bodů

Nasbírali jste už pár trestných bodů, kterých byste se rádi zbavili? A zároveň vás zajímají techniky bezpečné jízdy? Pak by vám neměla uniknout škola smyku s odpočtem bodů za dopravní přestupky.

Jak probíhá škola smyku s odpočtem bodů

Zásady bezpečné jízdy se neobejdou bez teoretické části kurzu. Instruktor vám představí všechny krizové situace, které vás mohou na silnici potkat. Společně pak proberete jejich řešení.

Po přestávce na oběd vás bude čekat praktická jízda na polygonu. Ve vlastním voze si vyzkoušíte různé kluzné plochy a dostanete se do mnoha krizových situací a problémů, které vás mohou na mokré vozovce potkat. A co je nejdůležitější, naučíte se způsobům, díky nimž z těchto situací vždy bezpečně vyváznete.

Pro koho je škola smyku s odpočtem bodů vhodná?

Po absolvování školy smyku vás čeká odečet maximálně 3 trestných bodů v případě, že:

  • Doložíte aktuální výpis ze svého bodového hodnocení řidiče (získáte ho na poště nebo Czech pointu).
  • Nemáte na svém kontě více než 10 trestných bodů.
  • Nemáte na kontě přestupek hodnocený 6 a více trestnými body.
  • Láká vás škola smyku a chcete se naučit něco nového.

Jestliže jste během své řidičské kariéry stihli nasbírat více než 10 trestných bodů, nebo máte za sebou přestupek hodnocený 6 a více body, školu smyku absolvovat můžete, avšak žádné body vám tím neubydou.

Odečet bodů v praxi

Nejvýše 3 trestné body si můžete odečíst jednou ročně po absolvování školy smyku. Odečet probíhá vždy zpětně k datu kurzu a nikdy není možné jít s trestnými body do minusu. K odečtu nedochází automaticky, musíte si o něj zažádat. 

Nejpozději do 30 dnů od školení bezpečné jízdy navštivte úřad obce s rozšířenou působností a předložte písemnou žádost a potvrzení o ukončení školy smyku s odpočtem bodů. První dokument získáte přímo na úřadě, druhý dostanete hned na místě po absolvování kurzu.

Tip na závěr: Škola smyku se hodí jako dárek nejen pro všechny milovníky aut. Poslouží každému, kdo tráví za volantem alespoň trochu času. Ať už se jedná o čerstvého řidiče nebo zkušeného mazáka, který si myslí že ho nic nerozhází.