BMW 1500 debutovalo na frankfurtském autosalonu v roce 1961 jako první z modelů Neue Klasse. Tato vozidla se nepodobala ničemu, co kdy značka vyrobila, s ostrými liniemi a cizelovanými tvary, které ovlivňovaly designový jazyk automobilky až do 90. let. Dokud se neobjevil Chris Bangle. BMW má na obzoru novou Neue Klasse, která si stejně jako originál klade za cíl revoluci ve značce. A to nejen stylově. Moderní název Neue Klasse představuje celou architekturu pro elektromobily nové generace. Neue Klasse již bylo možné vidět v koncepční podobě, ale první z těchto nových elektromobilů bude debutovat až v roce 2025.

Co je to BMW Neue Klasse?

Platforma Neue Klasse je speciálně pro EV a integruje baterie do konstrukce vozidla. Sady mají rozsah od 75,0 do 150,0 kilowatthodin, přičemž hnací ústrojí podporuje 800voltové baterie a rychlé nabíjení až 270 kilowattů. Po zapojení do zásuvky bude Neue Klasse schopna zvýšit dojezd o 48 km každou minutu. Modely jezdící na architektuře Neue Klasse využívají válcové bateriové články, které BMW vyvíjí interně. Nabízejí o 30 procent více energie při stejné stopě jako současné prizmatické články. Tyto balíčky by mohly poskytnout dojezd až 1000 km mezi nabitími.

Co je pod pokličkou?

Platforma Neue Klasse zvládne různé elektromotory o výkonu od 268 do 1 341 koňských sil – poslední jmenovaný s údajně čtyřmotorovým nastavením. Pohonné ústrojí může podporovat konfigurace s pohonem zadních i všech kol. Je také možné, aby dvě pohonné jednotky poháněly výhradně zadní kola.

Jak to vypadá?

Záleží na mnoha okolnostech. Protože Neue Klasse je architektura vozidla spíše než jeden model, může podporovat více typů vozidel. Prvním produktem na této platformě bude údajně elektrický crossover, který převezme přezdívku iX3 . Druhým bude sedan řady 3 údajně ve variantách i320 nebo i330. Společnost bude také vyvíjet vozidla Neue Klasse speciálně pro Čínu a Mini bude dokonce používat také podložky Neue Klasse. BMW uvede do konce desetiletí na této platformě další čtyři vozidla. Údajně budou zahrnovat i1 a i2 základní nabídky EV. V roce 2026 bude také crossover ve tvaru kupé iX4.

V září 2023 představilo BMW na výstavě IAA Mobility v Mnichově koncept Vision Neue Klasse. Je předzvěstí modelů Neue Klasse ze 60. let 20. století s vytesaným tvarem, ale s moderními vymoženostmi, jako jsou 3D tištěné světelné prvky. Uvnitř je nový pohled na informační a zábavní systém automobilky iDrive, včetně průhledového displeje Panoramic Vision přes čelní sklo.

Dostane Neue Klasse model M?

Pravděpodobně. Ačkoli BMW nenabízí mnoho podrobností o výkonných modelech jezdících na platformě Neue Klasse, společnost zaregistrovala ochrannou známku pro název „ iM3 “ a kolují zvěsti, že potenciální model M by mohl využívat nastavení čtyřmotorového motoru. jako 1341 koní. Pokud BMW následuje svou běžnou kadenci startů, hledejte horší modely, které přijdou rok nebo dva po standardních verzích.

Kdy debutuje?

První model na platformě Neue Klasse bude debutovat ve druhé polovině roku 2025. BMW bude zpočátku vyrábět modely Neue Klasse v maďarském Debrecenu a čínském Shenyangu. Začne je montovat v Německu v roce 2026 a další modely přijdou z Mexika od roku 2027.

Kolik to bude stát?

Záleží na vozidle. Vzhledem k tomu, že na platformě Neue Klasse bude jezdit minimálně šest vozidel, budou k dispozici za různé ceny. I když zatím nemáme žádná pevná čísla, nové baterie jsou údajně levnější než ty současné. Nižší výrobní náklady znamenají, že náklady modelů by se mohly přiblížit stávajícím modelům se spalovacím motorem.