Modelovou ofenzívu značky ŠKODA podpoří také nové, atraktivní akční modely. V Ženevě automobilka poprvé představí akční modely ŠKODA Fabia Combi Monte Carlo a ŠKODA Roomster Noire. ŠKODA startuje v mistrovství WRC-2 a v Mistrovství Evropy v automobilových

ŠKODA Fabia Combi Monte Carlo

ŠKODA Fabia Combi Monte Carlo je připomínkou 112tileté úspěšné sportovní tradice české značky. Nové kombi doplňuje dosavadní nabídku stejně pojmenovaného hatchbacku. Vychází z výbavové verze Ambiente, kterou rozšiřuje o dynamické prvky. Poznávacím znamením vozu je sportovní podvozek v kombinaci s černými 16″ koly Comet a černým plastovým lemováním podél spodní části vozu. Do černa jsou laděny také B-sloupky, optika předních světlometů, maska chladiče a vnější zpětná zrcátka či střešní nosič. Linie střechy končí velký zadním spoilerem. Okna mají vyšší stupeň zatmavení (SunSet). Pro akční model Fabia Combi Monte Carlo je v nabídce osm barev: červená Corrida, stříbrná Brilliant, bílá Candy, černá Magic, béžová Cappuccino, žlutá Sprint, šedá Steel a modrá Race. Pro vůz jsou k dispozici všechny aktuální motorizace modelu Fabia Ambiente. V interiéru zaujmou sportovní sedadla v černočerveném designu. Strop a podlaha jsou černé. Kromě toho má Fabia Monte Carlo Combi také malý kožený paket: tříramenný volant, madlo ruční brzdy a hlavice řadicí páky jsou potaženy perforovanou kůží s červeným obšitím. Prahové lišty a kryty pedálů jsou z nerezové oceli.

ŠKODA Roomster Noire

Premiéru v Ženevě slaví také nový akční model ŠKODA Roomster Noire. Základem je výbavová verze Ambition, včetně palety motorizací. Jak prozrazuje název akčního modelu, prim na voze hraje černá barva. Roomster Noire je posazen na 16″ kolech Comet z lehké slitiny v černém provedení; stejný odstín má také optika předních hlavních i mlhových světlometů. Černě lakovaná je pak maska chladiče, vnější zpětná zrcátka, spojler předního nárazníku nebo difuzor vzadu. Skla od B-sloupků dozadu mají vyšší stupeň tónování SunSet. V nabídce je pět barevných odstínů: červená Corrida, stříbrná Brilliant, bílá Candy a béžová Cappuccino volitelně v kombinaci s černou střechou, nebo vůz kompletně v metalické barvě černá Magic s perleťovým efektem. Provedení interiéru akčního modelu ŠKODA Roomster Noire má spoustu prvků společných s modelem Fabia Combi Monte Carlo, především černo-červená sportovní sedadla či malý kožený paket (tříramenný volant, madlo ruční brzdy a hlavice řadicí páky) s perforovanou kůží a červeným obšitím. Také přední prahové lišty a kryty pedálů jsou z nerezové oceli.

Investice doma i ve světě

V rámci svých růstových plánů investuje ŠKODA AUTO jak na mezinárodních trzích, tak i doma v České republice. Ve světovém kontextu automobilka sází především na růstové trhy Ruska, Indie a Číny. V Rusku se už několik týdnů vyrábí kompaktní SUV ŠKODA Yeti v závodě společnosti GAZ v Nižním Novgorodu. V budoucnu se tu bude vyrábět také nová ŠKODA Octavia pro ruský trh. Zahájení výroby je plánováno na polovinu roku 2013. Od jara 2014 je navíc plánována i výroba nového modelu ŠKODA Rapid pro Rusko. V Indii sjíždí z linky ve výrobním závodě v Púně od konce roku 2011 mimo jiné i místní varianta kompaktního sedanu Rapid. V Číně se pak výroba čínské verze modelu Rapid rozjede letos, později bude následovat také nová generace modelu ŠKODA Octavia.

Automobilka silně investuje také do výrobních závodů v České republice. Před několika měsíci byl položen základní kámen pro rozšíření stávajícího technologického a vývojového centra v mladoboleslavské Česaně. Vysoké investice byly vynaloženy i do oblasti výroby: pro modely Rapid a nová Octavia byly zmodernizovány a rozšířeny velké části výrobních provozů v hlavním závodě v Mladé Boleslavi. V závodě ve Vrchlabí vyrábí ŠKODA AUTO od poloviny října 2012 dvouspojkové převodovky DSG pro potřeby koncernu Volkswagen. Během uplynulého roku byly stávající prostory přebudovány do podoby závodu vybaveného špičkovými technologiemi.

ŠKODA Motorsport

Na plný plyn jede ŠKODA AUTO v motoristickém sportu se soutěžními speciály ŠKODA Fabia Super 2000. Na úvod sezóny série WRC-2 2013 vyhrála německá posádka Sepp Wiegand / Frank Christian legendární Rally Monte Carlo. Na pozici továrních jezdců ve vybraných soutěžích série WRC-2 hájí barvy týmu ŠKODA Motorsport Finové Esapekka Lappi a Janne Ferm. Druhou tovární posádku tvoří stejně jako dosud Jan Kopecký a Pavel Dresler, kteří nastoupí na start vybraných závodů série European Rally Championship (ERC).

Sezóna 2012 byla jednou z nejúspěšnějších v historii týmu ŠKODA Motorsport. Potřetí za sebou vyhrál tým titul mistra IRC v hodnocení značek. ŠKODA se tak stala nejúspěšnější značkou v historii šampionátu. Taktéž potřetí v řadě si pilot vozu ŠKODA Fabia Super 2000 dojel pro titul Mistra IRC v hodnocení jezdců. Tentokrát to byl Andreas Mikelsen. Tovární jezdec značky ŠKODA Juho Hänninen se se svým navigátorem Mikko Markkulou stali už před závěrečným závodem mistry Evropy v automobilových soutěžích. Vítězství v asijsko-pacifickém mistrovství APRC bylo pro značku ŠKODA dalším z vrcholů mimořádně úspěšné závodní sezóny 2012. K tomu je nutno přičíst ještě šest mistrovských titulů v národních šampionátech (Česká republika, Rakousko, Německo, Slovinsko, Turecko a Bulharsko).