Za vysokou úroveň bezpečnosti získala nová ŠKODA Octavia od Euro NCAP nejlepší možné hodnocení v podobě pěti hvězd. Špičkové celkové hodnocení je oceněním za vynikající výsledky, kterých nová ŠKODA Octavia dosáhla v oblasti ochrany dospělých cestujících a

Pět hvězd od Euro NCAP

Nová Octavia nyní vstupuje na evropské trhy. Na autosalonu v Ženevě představuje česká automobilka navíc také novou generaci modelu ŠKODA Octavia Combi.

„ŠKODA klade na bezpečnost velký důraz,“ říká Dr. Frank Welsch, člen představenstva společnosti ŠKODA za oblast technického vývoje. „To platí také pro nový model Octavia. Našim cílem je nabídnout řidiči i dalším členům posádky co možná nejpohodlnější a nejbezpečnější jízdu. Pomocí řady aktivních asistenčních systémů a rozsáhlého paketu pasivních bezpečnostních prvků je nový model nejbezpečnější Octavií, která kdy existovala,“ říká Welsch.

„Výsledky testů Euro NCAP jsou dalším dokladem vysoké úrovně bezpečnosti vozů ŠKODA. Celkový výsledek v podobě pěti hvězd od nezávislých odborníků nás velice těší,“ dodává Welsch.

ŠKODA Octavia

Špičkové ocenění udělilo sdružení Euro NCAP za ochranu cestujících na předních sedadlech. Nová ŠKODA Octavia v této kategorii získala 93 procent maximálního možného počtu bodů. Kabina vozu zůstává stabilní, figuríny, sedící vpředu, byly po nárazu téměř netknuté. Také ochrana dospělých cestujících různého vzrůstu, sedících v různých pozicích na předních sedačkách, je vždy stejně dobrá. Dobrých výsledků dosahuje nová ŠKODA Octavia rovněž v oblasti ochrany dětí. Pozitivně hodnotili zkušební komisaři také ochranu chodců. Přesvědčivým argumentem byly také moderní bezpečností asistenční systémy nového modelu ŠKODA Octavia; mimo jiné elektronická kontrola stability ESC a varování při nezapnutém bezpečnostním pásu řidiče a spolujezdce, oba tyto bezpečnostní prvky jsou pro země EU součástí sériové výbavy.

Aktivní bezpečnost

Nová ŠKODA Octavia používá také systémy aktivní bezpečnosti, které byly dosud vyhrazeny spíše vozům vyšších tříd. Mezi ně patří Front Assistant s funkcí nouzové brzdy (od května 2013), Lane Assistant, který udržuje vůz v jízdním pruhu, multikolizní brzda s automatickou aktivací v případě nehody, Crew Protect Assistant připravující prostor pro řidiče a spolujezdce ne blížící se kolizi, nebo Driver Activity Assistant pro rozpoznání únavy řidiče. Tyto systémy pomáhají zabránit nehodám, nebo zmírňují jejich následky pro posádku a ostatní účastníky silničního provozu.

Bezpečnost řidiče i posádky zajišťuje rozsáhlý paket pasivních bezpečnostních prvků. Před zraněním je chrání až devět airbagů spolu s tříbodovými bezpečnostními pásy. Poprvé se v modelové řadě ŠKODA Octavia objevuje kolenní airbag (v zemích EU součást sériové výbavy) a boční airbagy vzadu. Stabilní jízdní vlastnosti zajišťuje precizně vyladěný podvozek, dlouhý rozvor a tuhá struktura karoserie. Nová ŠKODA Octavia ve svých rozměrech podstatně narostla, díky odlehčené konstrukci je ale až o 102 kg lehčí než předchozí model.

Euro NCAP (European New Car Assessment Programme) je nezávislé sdružení evropských ministerstev dopravy, automobilových klubů, pojišťoven a organizací na ochranu spotřebitelů. Tato organizace provádí testy nových typů automobilů a hodnotí jejich bezpečnost.