Někdy se předpokládá, že koncepční vozy předvedou budoucí produkční modely. Jindy se automobilky zkrátka rády předvádějí. Ať tak či onak, milujeme divoké a bláznivé koncepty – jako těchto pět od Toyoty , které se nikdy nedostaly ani na výstavní plochu, natož do showroomu. Toyota těmto pěti koncepčním vozům říká „Skryté drahokamy“. Byly navrženy výzkumným zařízením CALTY Design Research v Kalifornii a skryty za zavřenými dveřmi. Nyní je Toyota vytahuje ze skladu, aby je svět mohl vidět (alespoň digitálně).

Budoucí vysoce výkonný koncept Toyota

V roce 1989 uvedla Toyota do provozu tento efektivní, ultra-aerodynamický koncept sportovního vozu Future High Performance. Vyznačoval se plně uzavřenými prohlubněmi předních kol a motorem, který vycházel z karoserie stisknutím tlačítka, aby mohl být chlazen za jízdy. Přirozeně, nic tak radikálního se nikdy nedostalo do výroby.

Toyota Unnamed EV Concept

Než se Prius vůbec napadlo, navrhl CALTY tento rozkošný plně elektrický hatchback s funky dvoudveřovým uspořádáním. Jeho jedinečný šikmý tvar a rovné povrchy mu zajistily vynikající aerodynamiku, zatímco ultratenké pneumatiky snížily valivý odpor.

Koncept Toyota X86D

Inspirován modelem Scion FR-S (nyní Toyota GR86 ), vytvořil CALTY tuto čtyřdveřovou verzi shooting brake tehdy nového sportovního vozu s pohonem všech kol. Měl dokonce stejný plochý čtyřválcový motor a kokpit zaměřený na řidiče. Toyota bohužel neposkytla žádné obrázky kabiny a rozhodla se pro sériovou variantu.

Koncept Scion NYC

Koncept Scion NYC, navržený jako cenově dostupné městské auto, vypadá funky a futuristicky. Má vysoký skleník a malinkou přední část se dvěma vertikálními světlomety trčícími z kapoty. Přední cestující by ve skutečnosti stáli uvnitř vozu a opírali se o opěrky zad, zatímco sklopná sedadla vzadu umožňovala další dva cestující.

Toyota Baby Lunar Cruiser

Dobře, technicky jsme to už viděli. Ať tak či onak, je to úžasné. Baby Lunar Cruiser, inspirovaný větším Lunar Cruiserem, který Toyota představila dříve v roce 2023, si představuje pro rok 2030 off-road z jiného světa. Baby Lunar Cruiser, navržený pro průzkumné mise na povrchu Měsíce, má motory na kolech a bezvzduchové pneumatiky a joystick uvnitř řídí řízení, plyn a brzdění. Disponuje dokonce umělou inteligencí, která dokáže rozpoznat nebezpečný terén dříve, než ho řidič uvidí.