* Lidé nabízejí na internetu autodíly pochybného původu, vznikají z nich životu nebezpečné vozy
* Zájemcům o ojetá auta opět hrozí koupě ojetin svařených z několika aut

Podezřelé náhradní díly

Na českých inzertních serverech se opět ve větším míře začaly objevovat podezřelé „náhradní díly“ na auta. Dokonce se objevily i specializované e-shopy. Zpravidla se jedná o takzvané výřezové díly – tedy kusy aut různých značek, které prodejci získávají z vážně nabouraných aut, pojišťovnou označených za totální škodu, nebo rozřezaných vozů pocházejících z trestné činnosti. S prodejem takových dílů jde ruku v ruce i snaha překupníků prodat auta svařená z několika bouraných a opětovně poskládaných vozů. Pro laika se jedná o ojetiny, které na první pohled vypadají seriózně, ale zároveň může jejich provoz ohrožovat jejich životy.

Ročně se ze zahraničí podle údajů Sdružení dovozců automobilů doveze okolo 150 tisíc ojetých aut. Za prvních pět měsíců letošního roku už importéři dodali na český trh přes 65 tisíc vozů a více jak 80 tisíc ještě pravděpodobně přibude do konce roku. Kradená auta nebo auta po vážných nehodách jsou pro překupníky celkem jednoduchým zdrojem příjmů. Díly, ale i celé vyřezané části, které nebyly při nehodě nijak poškozeny, jsou i na solventních inzertních webech nabízeny za přijatelné ceny. „Když je poptávka, je i nabídka. Je tedy zřejmé, že když jsou v inzerci díly, budou se na trhu opět objevovat auta, která jsou neodborně poskládána z několika bouraček, ale na první pohled budí dojem hezké ojetiny. Takové auto není laik prakticky schopen poznat. U nás všechna auta důkladně prověřujeme a zároveň poskytujeme doživotní záruku na původ vozu,“ říká Petr Vaněček z AAA AUTO.

Problémem ovšem nejsou jen výřezové díly, ale i neoriginální díly, především z asijské produkce. V Evropě je odhadováno, že až 10 procent dodávaných dílů je padělaných. Jedná se především o olejové a vzduchové filtry, zapalovací svíčky, vnější osvětlení vozidel, ale i velmi podstatné části jako jsou tlumiče pérování, karosářské díly, brzdy a jejich součásti, airbagy nebo díly řízení. „Ročně na světových silnicích umírá cca 1,3 milionu osob, dalších 30 – 50 milionů je zraněno. Celá tři procenta nehod jdou na vrub nekvalitních náhradních dílů. To ovšem znamená, že téměř 40 000 osob umírá zbytečně,“ říká Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Tento trend potvrzuje i Jan Dryák ze společnosti Cebia, která prověřuje původ ojetých aut. „Ze západoevropských zemí se běžně vyvážejí vozidla, která byla vyřazena z registru například z důvodu totální škody. Třeba v sousedním Německu je ročně zbaveno registrace přibližně 8 milionů aut, ale jen cca 3 miliony aut je reálně vyřazeno z provozu.“ Takové vozy pak překupníci prodávají zejména v sousedních státech. Zájemcům o ojetý vůz pak hrozí, že si koupí neprověřené auto, svařené z několika „totálek“, které při případné dopravní nehodě rozhodně nebude splňovat bezpečnostní standardy a bude tak ohrožovat bezpečnost posádky.