Toyota navrhla neobvyklý koncept lunárního vozítka. Automobilka jej nedávno poprvé předvedla na oslavu 50. výročí Calty Design Research, své americké designové základny. Toyota Baby Lunar Cruiser (BLC) byl jedním z několika konceptů, které automobilka k výročí představila. Je navržen tak, aby „dobýval drsný terén na Zemi i mimo ni“.

Vozítko úchvatné v každém směru

Koncept si vypůjčil stylistické prvky z FJ40 Land Cruiser s výrazným nápisem „TOYOTA“ na přídi, aby tito Marťané věděli, jak vypadá skutečná terénní schopnost. Vozidlo má rozložitý kryt čelního skla pro optimální výhled dopředu, který se rozprostírá kolem mřížky chladiče.

Uvnitř má BLC digitální přístrojovou desku s rozšířenou realitou, duální joysticky pro ovládání bezvzduchových pneumatik, panely MOLLE a nastavitelná sedadla spaceframe. Má celou řadu kamer a senzorů, dělené víko zavazadlového prostoru a motory v kolech.

Koncept také čerpá inspiraci ze skutečného Land Cruiseru, který vyvíjí. Toyota uzavřela v roce 2019 smlouvu s japonskou agenturou pro průzkum vesmíru na stavbu nového měsíčního roveru. V plánu je navrhnout pilotované, přetlakové vozidlo schopné prozkoumat měsíční povrch.

Společnost uvedla, že by mohla navrhnout rover schopný ujet přes 10 000 kilometrů pomocí technologie palivových článků. To by k překonání celého rovníkového obvodu Měsíce chybělo méně než 1000 km. To by mělo potlačit jakékoli obavy z úzkosti z dosahu, ale hodně štěstí při tankování.

Toyota možná nebude jedinou automobilkou, která se jednoho dne bude pohybovat kolem Měsíce. Začátkem tohoto roku Hyundai Motor Group (HGM) oznámila, že začala stavět vývojové vozítko pro průzkum Měsíce. Plánuje mít verzi s možností spuštění připravenou v roce 2027.

Společnost HGM uvedla, že využije komponenty svých značek automobilů Hyundai a Kia, přičemž si vypůjčí elektromotory, baterie, závěsné bity, kamery, senzory a další z osobních vozidel společnosti. General Motors zahájila stavbu Moonshotu začátkem roku 2022 a oznámila, že bude spolupracovat s Lockheed Martin na návrhu minimalistického lunárního vozidla pro projekt Artemis, americký projekt návratu na Měsíc. Předváděl jednoduchou terénní platformu pro dva astronauty a jejich náklad.

Rover GM se bude pohybovat kolem Měsíce s pneumatikami Goodyear, které jsou již ve vývoji. Bude muset odolat drsnému měsíčnímu prostředí a být bez vzduchu. Společnost vyrábějící pneumatiky se již dříve podílela na misi Apollo 11 v roce 1969.