Dalším modelem od tradičního výrobce modelů firmy ABREX, je Škoda 1000MB z roku 1964. Protože jsem majitelem skutečné tisícovky, bude tato recenze hodně srdcovou záležitostí a doufám, že neovlivní můj pohled na model. Jenže již první pohled na mne udělal

Škoda 1000 MB

Zásadní moment v historii tisícovek nastal v roce 1957, kdy bylo rozhodnuto, že malý osobní vůz bude mít tak zvaně vše vzadu (motor i poháněná náprava). V roce 1958 byla představena sádrová dvojmaketa a v následujícím roce vznikly první tři prototypy. V letech 1960 až 1961 byla vyrobena prototypová padesátikusová série vozů Škoda 990 NOV – Favorit. Do sériové výroby se Škoda 1000 MB dostala až na jaře 1964 a vyráběla se až do roku 1969, kdy ji nahradila nová řada Š100. Embéčka jak se jim také říkalo se vyráběla i v několika verzích. Sportovní čtyřdvéřové provedení MBG a velmi elegantní dvoudvéřové provedení MBX. Firma ABREX si jako předlohu pro model vzala Škodu 1000 MB z let 1964 až 1965. Jedná se o vozy do osmé série čísla karoserie 103071.

Model v měřítku 1:43

Ještě než vyndáte model v měřítku 1:43 z krabičky, upoutá Vás jeho až neskutečná věrnost s originálem. Když jsme model začali prohlížet blíže, upoutalo nás množství detailů, které dělají z modelu úžasný celek. Výrobce modelu nezapomněl ani na takové detaily, jakými jsou odstřikovače čelního okna nebo hliníkové držáky bočních větracích okének. Samotnou kapitolou jsou přední a zadní světla, která jsou ozdobou modelu včetně chromovaných nárazníků. Modelu i hodně sluší plechové disky s chromovými poklicemi. Výborně je také zpracovaný interiér, kterému k dokonalosti chybí jen maličkosti. Jednou je příliš velké vnitřní zpětné zrcátko a plato před zadním oknem má být černé. Ale tyto drobné chyby bohatě vyváží další detaily interiéru, jakými jsou například kličky otevírání dveří nebo oken. Nyní přejdeme k oznámkování modelu jako ve škole. Dlouho jsme chtěli dát jedničku, ale nakonec to je jen jedna mínus. Důvodem je moc vysoké zadní okno v bočním sloupku. Tento model by neměl chybět ve vitríně žádného fanouška vozů s okřídleným šípem ve znaku.

OB autodíly

Firma ABREX opět odvedla výbornou práci a na trh dala jednu z legend škodovácké historie, i když se jí občas přezdívalo „tisíc malých bolestí“. Komu model Škoda 1000MB ještě chybí, tak ať neváhá a může si ho objednat u našeho partnera OBautodíly-ZDE.

ABREX   http://www.abrex.cz/cz/produkty/params/category/14/detail/7.html

Škoda 1000MB    http://www.obautodily.cz/93_135_142-1_43_skoda_1000mb