› O svém prvním vítězství v kategorii WRC2 bývalý mistr světa této kategorie Andreas Mikkelsen se spolujezdcem Torsteinem Eriksenem (Škoda Fabia RS Rally2) z Norska rozhodl na poslední chvíli
› Polská posádka Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak s vozem Škoda Fabia RS Rally2 týmu ORLEN Rally Team vyhrála v kategorii WRC Challenger před dalšími dvěma posádkami Škoda
› První vítězství v kategorii WRC Masters pro Rakušany Johannese Keferböcka a Ilku Minor, sdílející Škodu Fabia Rally2 evo týmu Baumschlager Rallye&Racing

Škoda Fabia RS Rally2

Andreas Mikkelsen se spolujezdcem Torsteinem Eriksenem si na Italské rally na Sardinii, šestém kole FIA Mistrovství světa v rally (WRC), připsali první vítězství v kategorii WRC2 v letošní sezóně. Oba Norové, sdílející vůz Škoda Fabia RS Rally2 provozovaný týmem Toksport WRT, se ujali vedení ve své kategorii až na poslední rychlostní zkoušce šotolinové soutěže na tomto středomořském ostrově. Přestože Mikkelsenův týmový kolega Oliver Solberg (SWE) nezískal mistrovské body, udržel si průběžné druhé místo v celkovém hodnocení kategorie WRC2.

Dokud se neprojede cílem, není konec! Toto pravidlo se opět potvrdilo během Italské rally na Sardinii, která byla šestým kolem letošní sezóny FIA Mistrovství světa FIA v rally (WRC). Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (Škoda Fabia RS Rally2) odstartovali do závěrečné Powerstage se ztrátou 31 sekund na posádku Adrien Fourmaux/Alexandre Coria. Necelých osm kilometrů před cílem rychlostní zkoušky by si proti vítězství francouzské posádky v kategorii WRC2 nikdo nevsadil, což platilo do okamžiku, kdy téměř na dohled cíle vyjeli z trati. Mikkelsen a Eriksen, kteří zpočátku nevěřili televizním záběrům, slavili při svém druhém startu v sezóně 2023 první vítězství v kategorii WRC2.

Nezvykle mokrá Italská rally na Sardinii představovala pro soutěžící zcela jinou výzvu. Soutěž, která obvykle patří k nejteplejším a nejprašnějším podnikům FIA Mistrovství světa v rally, tentokrát posádky konfrontovala také s blátivými rychlostními zkouškami a přejezdy hluboké vody. Neustále se měnící podmínky na trati měly za následek odlišné strategie pneumatik předních jezdců kategorie WRC2, kteří museli volit mezi omezeným počtem měkkých a tvrdých směsí pneumatik Pirelli.

„Velmi náročná rally,“ popisoval Andreas Mikkelsen. Norského jezdce s vozem Škoda Fabia RS Rally2 zpomalil v pátek defekt a do cíle dne dojel na čtvrtém místě v kategorii WRC2. „Během dne jsme se soustředili na to, abychom se vyhnuli problémům a udrželi se na dohled vedoucí pozici,“ řekl mistr světa kategorie WRC2 z roku 2021. Po druhé etapě se Andreas Mikkelsen se spolujezdcem Torsteinem Eriksenem vyšplhali na druhé místo a pronásledovali vedoucí posádku kategorie WRC2 Adrien Fourmaux/Alexandre Coria. V sobotu večer dělilo Francouze a Nory 25,7 sekundy. „To je příliš mnoho na to, abychom se během krátké nedělní etapy dostali dopředu,“ nedělal si Mikkelsen iluze.

Vzhledem k tomu, že třetí posádka kategorie WRC2 měla již více než dvouminutový náskok, hrály obě posádky na prvních třech rychlostních zkouškách závěrečné etapy na jistotu. Na začátku Powerstage se rozdíl zvýšil na 31,0 sekundy. Všichni si mysleli, že takto souboj o první místo i skončí. Pak ale Fourmauxův výjezd mimo trať jen několik stovek metrů před cílem obrátil karty ve prospěch Mikkelsena. „Pro Adriena to nebyl pěkný konec. Měl fantastický celý víkend,“ ukázal Mikkelsen svého sportovního ducha. „Ale pro nás je to vítězství a jsme samozřejmě velmi šťastní.“

Klíčovou rychlostní zkouškou prvního dne byla „Monte Lerno-Sa Conchedda“, která je s téměř 50 km nejdelší v letošní sezóně. A právě v této etapě se dostal do problémů Oliver Solberg, jednadvacetiletý syn bývalého mistra světa v rally Pettera Solberga jedoucí s vozem Škoda Fabia RS Rally2 provozovaným týmem Toksport WRT, který na Sardinii přijel na průběžném druhém místě celkového pořadí kategorie WRC2. Po prvním průjezdu „Monte Lerno-Sa Conchedda“ se však Solberg se spolujezdcem Elliottem Edmondsonem propadli na 32. pozici. Švédsko-britská posádka dojela do cíle etapy s téměř 27minutovým zpožděním a se zničeným zavěšením. Díky chytře provedené opravě na trati se posádka Solberg/Edmondson vrátila do servisu a alespoň zůstala v soutěži. Po dalších problémech, mezi nimiž nechyběl defekt, nakonec dojeli do cíle na 26. místě v kategorii WRC2. I bez bodů z Italské rally na Sardinii si Solberg stále drží druhé místo v celkovém pořadí jezdců kategorie WRC2.

Zatímco Solberg se dostal do problémů, jeho kolega z týmu Toksport WRT Sami Pajari zářil. Jednadvacetiletý Fin se spolujezdkyní Enni Mälkönen byli po prvním dni na prvním místě kategorie WRC2. „Je to příjemný pocit vést, ale rally ještě zdaleka nekončí,“ řekl Pajari v pátek večer. Bohužel měl pravdu. Po jedenácté etapě byl pro mladé Finy konec. „V krátké levé zatáčce jsme jeli příliš zeširoka,“ vysvětlil Pajari značné poškození zadního zavěšení svého vozu Škoda Fabia RS Rally2.

Subkategorii WRC2 Challenger ovládly posádky Škoda. Po první etapě v této subkategorii, kde mohou bodovat pouze jezdci, kteří dosud nezískali titul v kategorii WRC2 nebo WRC3 a také nebyli dříve nominováni k zisku bodů pro výrobce, vedla posádka Sami Pajari/Enni Mälkönen týmu Toksport WRT. Po problémech Finů převzali vedení Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak z týmu ORLEN Rally Team. Ti nakonec v této subkategorii zvítězili před další polskou posádkou Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk a Erik Cais/Petr Těšínský z týmu Orsák Rally Sport.

Posádky Škoda ovládly také subkategorii WRC Masters Cup, vyhrazenou pro jezdce starší 50 let. Po odstoupení posádky Armin Kremer/Timo Gottschalk z týmu Baumschlager Rallye&Racing kvůli problémům s pneumatikami a zavěšením se na první místo dostala posádka Mauro Miele/Luca Beltrame z týmu Dream One Racing. Na konci druhé etapy však vedla jiná posádka Baumschlager Rallye&Racing: Rakušané Johannes Keferböck/Ilka Minor. Tuto pozici si udrželi až do cíle, čímž se Keferböck posunul do vedení v celkovém hodnocení subkategorie WRC2 Masters Cup.

Obhájce titulu mistra kategorie WRC2 Emil Lindholm z Finska a Brit Gus Greensmith, v letošní sezóně již dvojnásobný vítěz kategorie WRC2, startovali na Italské rally na Sardinii bez toho, aby se jim body započítávaly do hodnocení kategorie WRC2. V tomto ohledu to bylo správné rozhodnutí: oba jezdci s vozem Škoda Fabia RS Rally2 provozovaným týmem Toksport WRT nedojeli do cíle. Greensmith a švédský spolujezdec Jonas Andersson z rally vypadli. Lindholm se spolujezdkyní Reetou Hämäläinen museli odstoupit kvůli problémům se zavěšením.

Další rally v kalendáři je jedna z nejikoničtějších soutěží FIA Mistrovství světa v rally: vyčerpávající Safari Rally v Keni (22.–25. června).

Italská rally na Sardinii, 1.–4. června 2023, výsledky kategorie WRC2
1 Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (N/N), Škoda Fabia RS Rally2, 3.49:34,7 hod
2 Teemu Suninen/Mikko Markkula (FIN/FIN), Hyundai i20 N Rally2, +2:15,6 min
3 Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak (PL/PL), Škoda Fabia RS Rally2, +3:12,8 min
4 Yohan Rossel/Arnaud Dunand (F/F), Citroën C3 Rally2, +3:20,2 min
5 Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk (PL/PL), Škoda Fabia RS Rally2, +6:00,5 min
6 Erik Cais/Petr Těšínský (CZ/CZ), Škoda Fabia RS Rally2, +7:16,1 min

Číslo rally: 0,4
Posádky vozů Škoda Fabia RS Rally2 Oliver Solberg/Elliott Edmondson a Sami Pajari/Enni Mälkönen dělilo po 50 kilometrů dlouhé monstrózní rychlostní zkoušce „Monte Lerno–Sa Conchedda“ pouhých 0,4 sekundy. Po více než 33 minutách jízdy byly obě posádky týmu Toksport WRT o 17 sekund rychlejší než kdokoli jiný.