• Ostře řezané linie a optimalizované tvary karoserie pro vyšší efektivnost; designové prvky v nové odstínu Dark Chrome 
  • Matrix-LED přední světlomety s 36 individuálními světelnými segmenty poskytují o 40 procent více světla 
  • Nárůst do délky i výšky přináší ještě více prostoru pro všechny cestující

Nový ŠKODA Superb

Čtvrtá generace modelu Superb bude nabízena v karosářských verzích liftback a kombi. Obě verze se vyznačují skulpturálním, ještě propracovanějším designem a druhou generací Matrix-LED předních světlometů. Nová generace přichází s dominantní maskou chladiče, která je spolu s logem Škoda na kapotě a lištami předního nárazníku vyvedena v novém odstínu Dark Chrome. Díky řadě precizních úprav má zcela nový Superb vynikající aerodynamiku. Hodnota součinitele odporu vzduchu (cx) verze liftback 0,23 je o 10 % nižší než u předchůdce. Verze kombi má hodnotu součinitele odporu vzduchu (cx) 0,25, což představuje snížení o 15 %. Mírné zvětšení délky a výšky se dále pozitivně projevilo na prostornosti interiéru. Objem zavazadlového prostoru se u verze liftback zvětšil o 20 litrů na 645 litrů a u verze kombi o 30 litrů na 690 litrů. S uvedením na trh nabídne Škoda Auto model v šesti nových barvách.

Oliver Stefani, šéfdesigner Škoda Auto, říká: „Superb tradičně utvářel designový jazyk značky Škoda a čtvrtá generace v tom bude pokračovat: vzhled charakterizují ostře řezané linie, jasně definované dynamické proporce a moderní skulpturální a krystalický styl. Podařilo se nám také výrazně zlepšit aerodynamiku obou karosářských verzí a zároveň nabídnout cestujícím ještě více prostoru.“

Vylepšený design a lepší aerodynamika

Škoda Auto výrazně zlepšila aerodynamiku obou karosářských variant. Kromě zkoseného čelního skla dostaly optimálnější křivku linie střechy a vylepšený byl i spoiler pátých dveří, který je u verze kombi doplněn bočními finlety. Kromě toho Škoda Auto doladila řadu detailů. Patří mezi ně přepracovaná vnější zpětná zrcátka, A-sloupky s dešťovými deflektory a přední nárazník se vzduchovými kanály, stejně jako aerodynamicky optimalizovaná kola a pneumatiky. Díky tomu se aerodynamika verze liftback zlepšila o 10 % oproti předchůdci (hodnota součinitele odporu vzduchu klesla na 0,23) a aerodynamika verze kombi až o 15 % (hodnota součinitele odporu vzduchu klesla na 0,25), což přispělo ke snížení emisí i spotřeby paliva. Elektricky ovládaná aktivní žaluzie za přívodem vzduchu v předním nárazníku reguluje proudění podle potřeby chlazení motoru. Dalším aktivním, automaticky řízeným prvkem je systém chlazení předních brzd využívající proudění vzduchu zajišťované ventilátorem chladiče. Optimalizované deflektory před předními koly a modernizované kryty podvozku zlepšují proudění vzduchu pod vozem.

Nová osmihranná maska chladiče, nový odstín Dark Chrome a Matrix-LED přední světlomety

Příď zcela nového modelu Superb definuje nová osmihranná maska chladiče, inovované logo Škoda na kapotě a lišty na předním nárazníku. Všechny tyto prvky jsou vyvedeny v novém odstínu Dark Chrome, stejnou povrchovou úpravu má i nápis Škoda na pátých dveřích. Kromě toho může být Superb vybaven Matrix-LED předními světlomety druhé generace, pro výbavový stupeň Superb L&K jsou tato světla standardem. V každém světlometu jsou vedle sebe umístěny dva Bi-LED moduly, jeden pro potkávací a druhý pro dálková světla, mezi nimi se nachází krystalicky tvarované statické světlo pro přisvěcování do zatáček. Oba Bi-LED moduly obsahují celkem 36 jednotlivých světelných segmentů. Každý segment je ovládán nezávisle, aby neoslňoval protijedoucí vozidla při použití dálkových světel nebo aby nevytvářel příliš silný odraz na dopravních značkách. Ve srovnání s první generací Matrix-LED poskytují nové přední světlomety o 40 % větší svítivost. Pod Bi-LED moduly se nachází tenký LED pásek ve tvaru „L“, který svým vzhledem připomíná ledový kvádr a sdružuje funkce parkovacího světla, světla pro denní svícení a ukazatele směru. Mlhové světlo poskytuje dostatek světla za zhoršených povětrnostních podmínek. Výrazný vzhled Matrix-LED předních světlometů umocňuje nový modře zbarvený detail, který zdůrazňuje kontury světlometů a dodává jim na vizuální přitažlivosti. Základní světlomety mají dva LED moduly pro potkávací a dálková světla a pod nimi vodorovný pás LED diod sloužící jako parkovací světlo, světlo pro denní svícení a ukazatel směru. Zadní světla jsou výrazně užší než u předchozí generace a jsou rovněž k dispozici ve dvou verzích. Vyšší verze, která je standardem pro výbavový stupeň L&K, nabízí oproti základnímu provedení zadních světel (standard pro výbavový stupeň Selection) animované ukazatele směru a animovanou funkci Coming/Leaving Home. Horní segment zadních světel ve tvaru písmene C zasahuje do pátých dveří. Celá horní část zadních světel je složena z nových krystalických prvků, které jsou prosvětleny.

Obě karosářské verze jsou nyní delší a vyšší

Zcela nová Škoda Superb ve verzích liftback i kombi je delší a vyšší než její předchůdci, přičemž rozvor náprav se nezměnil. Celkový objem zavazadlového prostoru verze kombi se sklopenými zadními sedadly činí úctyhodných 1920 litrů.

Rozměry* (ve srovnání s vozem Škoda Superb třetí generace)

RozměryŠkoda SuperbŠkoda Superb Combi 
Délka [mm]4 912 (+43)4 902 (+40)
Šířka [mm]1 849 (–15)1 849 (–15)
Výška [mm]1 481 (+12)1 482 (+5)
Rozvor [mm]2 841 2 841 
Efektivní prostor pro hlavu na předních sedadlech [mm]1 049 (+11)1 049 (+7)
Efektivní prostor pro hlavu na zadních sedadlech [mm]986 (+6)1 008 (+8)
Objem zavazadlového prostoru [l]645 (+20)690 (+30)

* Předběžné údaje.

Šest nových barev karoserie a kola z lehké slitiny o průměru až 19″

Čtvrtá generace modelu Superb bude k dispozici v šesti metalických a dvou nemetalických barvách. Šest z těchto barev je zcela nových: Nemetalická barva bílá Purity a metalické odstíny stříbrná Pebble, černá Ebony, modrá Cobalt, červená Carmine a žlutá Ice Tea. Všechny varianty jsou standardně vybaveny koly z lehkých slitin, od stříbrných 17″ kol až po 19″kola na přání.