› Druhé dvojité vítězství značky ŠKODA ve FIA Asijsko-pacifickém mistrovství (APRC): Gaurav Gill/Glenn Macneall zvítězili za těch nejtěžších podmínek před posádkou Fabian Kreim/Frank Christian
› Rally Queensland a Rally Hustopeče: dva triumfy značky ŠKODA, vzdálené od sebe 15 500 km
› Michal Hrabánek: „Tento rallyový víkend je důvodem k hrdosti“

ŠKODA FABIA R5

Nejprve triumf na Rally Hustopeče v Česku, pak dvojité vítězství na Rally Queensland v Austrálii – ŠKODA zažila rallyový víkend snů. Navzdory těm nejtěžším podmínkám na trati získaly posádky Gaurav Gill/Glenn Macneall a Fabian Kreim/Frank Christian pro značku během druhého dílu FIA Asijsko-pacifického šampionátu v rally (APRC) první dvě místa, stejně jako v úvodním podniku na Novém Zélandu. Den předtím dovršila tovární posádka ŠKODA Jan Kopecký/Pavel Dresler v 15 500 km vzdálených Hustopečích vítězný hattrick v letošním českém mistrovství v rally (MČR).SKODA-Fabia-R5-10_6635

„Tento rallyový víkend je důvodem k hrdosti. V Austrálii jsme triumfovali na zablácených šotolinových tratích, v Česku na asfaltu. To ukazuje, že jezdci značky ŠKODA, týmy ŠKODA i vůz ŠKODA FABIA R5 jsou schopni čelit nejrůznějším výzvám,“ bilancoval Michal Hrabánek. Šéf ŠKODA Motorsportu pochválil soustředěný výkon jezdců týmu ŠKODA MRF v Austrálii: „Fabian Kreim udělal při své druhé rally na šotolině další pokroky a i přes déšť udržel na kluzkých tratích nervy na uzdě. Gratulace patří Gauravu Gillovi, který zajel druhé vítězství v sezóně.“

Jezdci museli při rally podél Sunshine Coast bojovat s tratěmi, které byly po silných deštích rozbahněné. V neděli musely být dokonce čtyři rychlostní zkoušky úplně zrušeny, protože tratě nebyly sjízdné. „To má být Sunshine Coast? Déšť a bláto moji druhou rally na šotolině ještě více ztížily, kromě toho jsme tratě neznali. Proto jsem z druhého místa v APRC více než šťastný,“ komentoval to Kreim. 23letý jezdec, který jezdí rally teprve od roku 2013, za sebou na těchto tratích úspěšně udržoval zkušené jezdce, jako například Novozélanďana Michaela Younga.SKODA-Fabia-R5-10_6634

Na čele ovšem osaměle kroužil zkušený jezdec značky ŠKODA Gaurav Gill s vozem FABIA R5. Tento 34letý pilot se na čele usadil již na první rychlostní zkoušce a svůj náskok plynule zvyšoval. Na konci se Ind radoval, stejně jako v úvodním podniku na Novém Zélandu, ze suverénního vítězství. Byl to ostatně pátý triumf značky ŠKODA v klasifikaci APRC na Rally Queensland v Austrálii po sobě. V r. 2012 zde Australan Chris Atkinson poprvé triumfoval s vozem FABIA SUPER 2000, který v následujících letech nenašel přemožitele. V r. 2013 vyhrál Fin Esapekka Lappi, v r. 2014 dojel na prvním místě Jan Kopecký a v loňském roce zvítězil Švéd Pontus Tidemand. Takže všichni tři současní tovární jezdci týmu ŠKODA Motorsport již v Austrálii zvítězili.

Značka ŠKODA má rovněž velkou šanci na zisk pátého titulu v APRC po sobě – své vedení v klasifikaci značek dále zvýšila. Také v celkové klasifikaci jezdců si vedoucí jezdci Gill a Fabian Kreim po dvou podnicích sezóny ze šesti již vybudovali solidní náskok na své pronásledovatele. „Mým cílem je po roce 2013 znovu získat titul. Úspěch v Austrálii byl proto důležitým krokem. Neuvěřitelně to klouzalo, ale našli jsme ten správný rytmus a náš vůz ŠKODA FABIA R5, rychlý a spolehlivý i za těchto extrémních podmínek, jsme bezpečně dovedli do cíle.“SKODA-Fabia-R5-10_6623

Následující zastávkou APRC je ve dnech 6. a 7. srpna Čína. Fabian Kreim bude mít ale do té doby ještě plné ruce práce – již v pátek a v sobotu opět startuje v rámci německého mistrovství v rally na Rally Stemweder Berg a o týden později na Rally Bohemia v českém mistrovství v rally. 2. a 3. července se domácího podniku značky ŠKODA zúčastní také vítězná posádka tohoto víkendu, Jan Kopecký/Pavel Dresler.

Číslo pro Rally Queensland: 13

Tým ŠKODA MRF byl s oběma vozy Fabia R5 v klasifikaci APRC na Rally Queensland s nejrychlejšími časy na všech 13 rychlostních zkouškách jasná jednička. Gaurav Gill vyhrál všech osm rychlostních zkoušek v sobotu a celkem byl nejrychlejší jedenáctkrát. Fabianu Kreimovi se podařilo být na prvním místě v APRC dvakrát. Původně bylo plánováno 16 rychlostních zkoušek, ale kvůli silným dešťům musely být čtyři z nedělního odpoledne zrušené. Takže se jela pouze jedna, zkrácená na 1,20 km.

FIA Asijsko-pacifické mistrovství v rally (APRC)