ŠKODA Octavia Combi – výroba zahájena

V závodě v Mladé Boleslavi dnes padl oficiální startovní výstřel k zahájení sériové výroby vozu ŠKODA Octavia Combi. Pouze několik týdnů po světové premiéře na autosalonu v Ženevě sjely v hlavním výrobním závodě společnosti z linky první sériové exempláře

Nová ŠKODA Octavia Combi: prostor ve své nejkrásnější podobě

„ŠKODA Octavia Combi byla v roce 2012 nejprodávanějším vozem s karoserií kombi Evropě,“ říká předseda představenstva společnosti ŠKODA Prof. Dr. h.c. Winfried Vahland. „Nová generace přináší vše potřebné k tomu, aby byla i v příštích letech takto úspěšná. Nová Octavia Combi nabízí ještě větší kus auta, více místa a více ‚Simply Clever’ řešení – zkrátka: více značky ŠKODA,“ říká Vahland.

Zahájení sériové výroby v Mladé Boleslavi

Za účelem výroby nové generace modelu ŠKODA Octavia Combi prošly výrobní kapacity v mladoboleslavském závodě rozsáhlou modernizací a rozšířením. Pro výrobu modelů Octavia/Octavia Combi a Rapid rozšířila automobilka kapacitu výrobní linky postupně z 800 až na 1.200 vozů denně.

„Je to náš třetí velký náběh nové výroby během několika měsíců,“ říká Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti ŠKODA za oblast výroby a logistiky. „Smekám před celým týmem pracovníků výroby, plánování, nářaďovny a logistiky, který tento úkol zvládl vysoce odborně a obětavě,“ řekl Oeljeklaus.

V rámci přípravy výroby nových modelů uvedl závod v Mladé Boleslavi do provozu mimo jiné novou svařovnu a plně automatickou linku pro lakování interiéru karoserií. Od konce února je v provozu také vysoce moderní lisovací linka, která automobilku stála zhruba 66 milionů euro. V těchto dnech navíc ŠKODA otevírá nový logistický sklad, umožňující rychlejší, pružnější a efektivnější dodávky dílů pro výrobu vozů a agregátů. „Do výroby masivně investujeme. O důležitosti naší domovské základny svědčí skutečnost, že dva ze tří našich vozů, vyrobených na celém světě, pochází z Evropy,“ doplňuje Vahland.

Prostorná, bezpečná, dynamicky elegantní, úsporná a ‚Simply Clever’

S novou generací modelu ŠKODA Octavia Combi pokračuje značka v největší modelové ofenzívě v historii automobilky. Jen v letošním roce na trh přijde osm nových nebo přepracovaných modelů. Do roku 2015 obnoví ŠKODA celou svou modelovou paletu a rozšíří ji i na další segmenty. V rámci Růstové strategie 2018 chce automobilka do roku 2018 zvýšit své celosvětové prodeje na minimálně 1,5 milionu vozů ročně.

Pro dosažení tohoto cíle hraje nová ŠKODA Octavia jako zdaleka nejprodávanější model této značky důležitou roli. „Octavia je srdcem značky,“ říká Vahland. „Octavia Combi symbolizuje všechny pozitivní hodnoty značky ŠKODA a má velký podíl na úspěchu této modelové řady,“ zdůraznil předseda představenstva společnosti ŠKODA. Ze zhruba 3,8 milionů prodaných vozů řady ŠKODA Octavia připadlo zhruba 1,3 milionu vozů na model Combi.

Nová ŠKODA Octavia Combi je o 90 milimetrů delší a o 45 milimetrů širší než její předchůdkyně. Rozvor vzrostl zhruba o jedenáct centimetrů. Důsledkem je nová rekordní nabídka místa a rekordní prostornost. Žádný jiný vůz tohoto segmentu nedisponuje takovým prostorem pro nohy a takovým objemem zavazadlového prostoru.

ŠKODA důsledně pokračuje v největší modelové ofenzívě v historii podniku

K tomu je nutno připočíst i řadu ‚Simply Clever’ detailů: vedle prvků, známých už z nové generace vozu Octavia, jako je oboustranný koberec v zavazadlovém prostoru, rozsáhlý síťový program, četné háčky na tašky, nádoby na odpadky, držáky lahví nebo držáky multimediálních zařízení, škrabka na led, umístěná ve víčku palivové nádrže nebo držák reflexní vesty pod sedačkou řidiče, má nové kombi na palubě další chytrá řešení: odkládací kapsu pro kabáty nebo dálkové ovládání aretace zadních opěradel ze zavazadlového prostoru. Pod variabilně nastavitelnou dvojitou podlahou je místo pro přepravu krycí rolety zavazadlového prostoru a také prostor pro střešní příčníky, pokud se právě nepoužívají.

Octavia Combi přesvědčí jasnými liniemi, precizností a dokonalými proporcemi. Nové tvarosloví značky ŠKODA sluší i nové generaci modelu Octavia Combi. „Tento vůz je jednolitý, kombi představuje prostor v nejkrásnější podobě,“ říká Dr. Frank Welsch, člen představenstva společnosti ŠKODA za oblast technického vývoje.

Nová Octavia Combi může být na přání vybavena nejmodernějšími bezpečnostními, komfortními a infotainmentovými systémy, které byly donedávna běžné jen ve vozech vyšších tříd. Přesto je nová generace až to 102 kg lehčí než předchozí model. Toto snížení hmotnosti a nová generace motorů TSI a TDI umožnily dosažení rekordních hodnot spotřeby, resp. emisí. Spotřeba je v průměru o 17 procent nižší než u předchozích modelů. Šetrná verze GreenLine se spokojí s pouhými 3,3 litry nafty na 100 km, to odpovídá pouhým 87 g CO2/km.