Jak může Brexit ovlivnit i náš průmysl?

I když se vám to může zdát nepravděpodobné, Velká Británie je jedním z největších odbytišť českých automobilek. Brexit je tak i pro nás velkou hrozbou.

Hrozba kterou si nikdo neuvědomuje

Odchod Velké Británie z Evropské unie by mohl ohrozit v českém automobilovém průmyslu až 15 tisíc pracovních míst a snížit růst hrubého domácího produktu Česká o 1,4 procent. To by pro naši zem znamenalo velký ekonomický šok, který by mohl ve své druhé fázi zapříčinit rušení dalších pracovních pozic. To vše vyplývá ze studie společnosti Coface, která se zabývá pojišťováním pohledávek.

„Na každého občana v České republice připadá za loňský rok 132 nově vyrobených automobilů. To je nejvíce v celém regionu střední a východní Evropy. Úspěch automobilového průmyslu však není samozřejmý, Česká republika musí svůj vlajkový průmysl chránit a podporovat. Rizikové scénáře našeho analytického týmu ukazují, že aktuální síla i rekordně nízká nezaměstnanost v České republice nemusí s ohledem na vývoj v Evropě i ve světě trvat věčně,“ uvedl generální ředitel Coface ČR Ján Černý.

Náš trh je na zahraničí závislý

Velká Británie je jedním z nejvýznamnějších odbytišť českých automobilek s podílem sedmi procent. Její automobilový trh získal od Caface označení velmi rizikový a důvod je jen jediný a prostý a to právě Brexit.

Vysoká poptávka po nových vozech v EU přispívá rekordním výsledkům domácího automobilového průmyslu i české ekonomicky. Jen za minulý rok bylo u nás vyrobeno 1,42 milionů automobilů. Automobilový průmysl je pro nás generátorem hned 21 procent českého exportu, který je však závislý na poptávce po nových vozech v zahraničí. Třetina exportu automobilového průmyslu míří z ČR do Německa.